Wystrój skandynawski cechuje uniwersalność, przez co taka propozycja aranżacji cieszy się dużym uznaniem. Uniwersalność nie jest tu jednak słowem kluczem i nie oznacza zwyczajnych wnętrz. Przestronność, jasne i stonowane barwy, a to wszystko okraszone cudownym klimatem. Skandynawskie dodatki, kolory i elementy goszczące we wnętrzach, to wbrew pozorom na tyle dużo możliwości, by każde domostwo zyskało na indywidualnym charakterze.

Wystrój skandynawski – oświetlenie na pierwszym miejscu

W skandynawskich aranżacjach nieodmiennie zachwyca nas oświetlenie. Tym bardziej, że z tamtejszych rejonów wywodzą się różne odłamy typowej aranżacji skandynawskiej. Oznacza, że niektóre wnętrza będą nas raczyć paletą bieli, beżów, szarości i minimalizmem, by tuż obok spojrzeć na głęboką barwę ściany, na tle której mieni się ciepłe światło spośród stylizowanych kinkietów. Innym zaś razem wkroczymy w romantyczną poświatę uzupełnioną o niemałą liczbę świeczek, przytłumione światło i wszechogarniający spokój.

Oświetlenie, jakie oferuje wystrój skandynawski, odgrywa bardzo ważną rolę. To o tyle istotne, iż w naszych rejonach musimy liczyć się – w szczególności zimową porą – z brakiem wystarczającej ilości światła naturalnego. Przy pomocy dobrze dobranych lamp zapewniamy sobie komfort użytkowania każdego pomieszczenia i atmosferę domową, rodzinną, ciepłą i przyjazną.

Tutaj doskonale sprawdza się standardowy zestaw, w postaci oświetlenia sufitowego oraz lamp spełniających rolę oświetlenia dodatkowego. Poza tym niezbędne staje się światło, które będzie dekorować, podkreślać walory architektoniczne i nadawać ozdobnego wyrazu zwyczajnym elementom.

Materiały, faktury i kolory

Wystrój skandynawski doskonale komponuje się z ciepłymi kocami i pluszowymi poduszkami. Na podłodze może zagościć mięciutki dywan, a na nim prosty stolik, by stworzyć miejsce do popołudniowego relaksu przy ulubionym napoju.

Choć podstawą są kolory jasne i stonowane, to z powodzeniem można je przełamywać żywymi barwami. Tam, gdzie goszczą białe meble, jasne firanki i zasłony, szare dodatki, a brązy pośród podłogi, można pokusić się o żywy żółty kolor lub pudrowy róż. Wystrój skandynawski uwielbia jasnozielone dodatki, a także blady błękit. Dla odważniejszych idealnym pomysłem będzie pójście w skandynawską stylistykę, ale elegancką i luksusową. W tej ostatniej znajdzie się miejsce na czerń, butelkową zieleń, szlachetny granat czy zwracający na siebie uwagę bordowy.

Podobnie je z wzorami. Choć bazujemy na prostocie, idealnym dopasowaniu wszystkich elementów, to umiejętne połączenie geometrycznych kształtów daje ciekawe efekty.

Na koniec pamiętajmy o tym, że wystrój skandynawski to uporządkowane wnętrza. Liczy się harmonia oraz spójność zastosowanych elementów. Całość odpowiadać będzie bowiem za atmosferę, która zaprasza do relaksujących chwil.

Ocena

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge