Efektownie zaaranżowany taras w sezonie letnim może z powodzeniem posłużyć jako przedłużony salon. Duże przeszklone drzwi, które coraz częściej spotykamy we współczesnych wnętrzach, pozwalają na wzajemne przenikanie się przestrzeni wnętrza i ogrodu. To duża zaleta, która pozwala na wizualne powiększenie przestrzeni, a latem swobodne przemieszczanie się pomiędzy salonem i tarasem.

Skoro taras ma być przedłużeniem salonu, powinien zostać, podobnie jak ten pierwszy, wyposażony w meble wypoczynkowe. Rzecz jasna nie mogą to być meble, przeznaczone do użytku wewnętrznego, ale takie, które z powodzeniem posłużą na zewnątrz budynku. Jeśli taras zostałby pozbawiony mebli, jako przestrzeń przeznaczona do wypoczynku, stałby się tylko niefunkcjonalnym podestem. Jeśli postawić na nim wygodny wypoczynek, przeobrazi się w komfortową przestrzeń idealną do spędzania czasu na świeżym powietrzu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi oraz spożywania posiłków pośród miłej dla oka ogrodowej roślinności.

Wybór zależy od przeznaczenia tarasu oraz…

…kilku innych ważnych czynników. Przeznaczenie ma jednak tutaj kluczowe znaczenie. Od tego, czy planujemy na tarasie przyjmować gości, czy też spędzać czas wyłącznie w gronie najbliższej rodziny należy uzależnić między innymi wielkość kompletu wypoczynkowego. W niektórych przypadkach wystarczy ustawienie na tarasie niewielkiego stolika i zaledwie kilku krzeseł, w innych konieczne jest wstawienie dużych mebli modułowych, które pomieszczą sporą grupę osób.

Zdarza się, że przestrzeń na tarasie aranżowana jest gównie jako miejsce, w którym można spokojnie napić się kawy, ewentualnie lampki wina i poplotkować ze znajomymi. W takim przypadku wystarczy, jeśli pomiędzy fotelami stanie niewysoki stolik. Jeśli natomiast użytkownicy aranżują taras z myślą o spożywaniu na nim posiłków, zdecydowanie lepiej sprawdzi się wyższy stół oraz ustawione przy nim krzesła lub ławy. Jest też jeszcze jedna opcja, która pozwala pogodzić obie funkcje i z niskiego kawowego stolika wyczarować taki, przy którym będzie można wygodnie usiąść podczas obiadu.

Oprócz kompletu wypoczynkowego na tarasie można ustawić również inne meble, które doskonale sprawdzają się w miejscu przeznaczonym do relaksu na świeżym powietrzu. Wygodne leżaki mogą stanąć obok kanapy lub zamiast niej. Wiele zależy tu od powierzchni tarasu. Doskonałą opcją byłoby połączenie obu możliwości wypoczynku, jednak wielkość tarasu nie zawsze na to pozwala. Inwestor będzie musiał więc zdecydować, czy woli na tarasie zażywać kąpieli słonecznych, czy też usiąść wygodnie przy stole.

Różne materiały, różna stylistyka

Poza wielkością oraz przeznaczeniem mebli tarasowych duże znaczenie ma również materiał, z którego zostały wyprodukowane. W istotny sposób wpływa na komfort użytkowania mebli, ich trwałość oraz sposób konserwacji. Kolejna ważna kwestia to stylistyka, w jakiej wykonano meble. Te o prostej, skromnej formie doskonale sprawdzają się w nowoczesnych ogrodach. Pasują do nowoczesnych budynków o prostych bryłach z dużymi przeszkleniami. Z kolej meble ogrodowe o bogato zdobionych podłokietnikach oraz oparciach to zdecydowanie propozycja do ogrodów romantycznych. Takie meble doskonale wyglądają na tarasie domostw w stylu starych dworków. Jeśli dodatkowo w ich pobliżu zobaczymy rozrastające się pnącza, które wchodzą na kolumny oraz dach domu, możemy uznać, że stylizacja romantycznego tarasu jest już kompletna.

Rodzaj materiału, z którego wykonano meble, również powinien współgrać ze stylistyką domu. A wybór, jak się okazuje, jest całkiem spory. Inwestor może wybierać spośród mebli drewnianych, metalowych, rattanowych, technorattanowych oraz wykonanych z tworzywa. Możemy się też spotkać z takimi, które wykonane zostały z wikliny. Meble mogą występować na tarasie solo albo w połączeniu z wygodnymi, dopasowanymi do poszczególnych modeli poduszkami.

Relaks na tarasie będzie przyjemniejszy, jeśli obok kompletu wypoczynkowego stanie funkcjonalny ogrodowy parasol. Warto wybrać taki, który daje możliwość regulacji kąta nachylenia czaszy. Dzięki temu na tarasie będzie można przebywać zarówno w ciepłe, jak i w upalne dni, a rzucony przez parasol cień da doskonałą ochronę przed słońcem.

Efektowne aranżacje tarasu to must have każdego, kto dysponuje taką przestrzenią. Dają możliwość relaksu na świeżym powietrzu i sprzyjają zacieśnianiu rodzinnych więzi. Umożliwiają zorganizowanie przyjemnego spotkania na łonie natury oraz łapania ostatnich promieni słonecznych przed nadejściem jesieni. Jednym słowem pełnią wiele różnych funkcji, a meble ogrodowe są niezbędnym elementem ich wyposażenia.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge