Współcześnie w aranżacjach wnętrz coraz większe znaczenie odgrywa oświetlenie. Nie tylko rozjaśnia przestrzeń i umożliwia bezpieczne poruszanie się po zmroku, ale w zależności od sposobu zastosowania pełni też szereg innych funkcji. Jakich? Oto kilka przykładów. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze może budować klimatyczną atmosferę. Jeśli wykorzystany światło o barwie ciepłej, wprowadzi nas w błogi, sprzyjający relaksowi i regeneracji sił nastrój. Z kolei oświetlenie o barwie zimnej poprawia koncentrację i pomaga w efektywnej pracy oraz nauce. Coraz częściej też oświetlenie zyskuje funkcję dekoracyjną. W przypadku niektórych opraw ich zastosowanie ograniczone zostało wyłącznie do tej roli.

Dekoracje z wykorzystaniem światła można umownie podzielić na dwie grupy. Jedną z nich będą stanowiły oprawy o dekoracyjnej formie, które same w sobie już są efektowną ozdobą wnętrza, drugą oświetlenie, gdzie dekoracyjny charakter ma emitowane światło albo aranżacja tworzona przy jego udziale.

Dekoracyjne oprawy we wnętrzach naszych domów

Gdy mówimy o dekoracyjnym charakterze oprawy oświetleniowej, większości osób przychodzi na myśl bogato zdobiona lampa, rodem z pałacowych wnętrz. Rzeczywiście, takie lampy wyglądają bardzo efektownie, jednak dekorowanie wnętrza oświetleniem nie ogranicza się wyłącznie do nich. W zależności od stylu architektury wnętrz lampy, które stanowią ozdobę aranżacji, będą wykazywać szereg odmiennych cech. Tak jest między innymi w przypadku lamp glamour oraz oświetlenia industrialnego.

Lampy w stylu glamour z założenia są pełne przepychu i odznaczają się bogatą formą. Doskonale wpisują się w wystrój wnętrz, które nie stronią od elementów dekoracyjnych, blasku i ozdób. W ich produkcji często wykorzystuje się metal, szkło oraz kryształ. Niekiedy spotkamy również inne, nieco rzadsze materiały, takie jak masa perłowa, a nawet ptasie pióra. Znaczną część opraw w stylu glamour stanowią lampy wiszące. Spotkamy wśród nich również kinkiety oraz lampy stojące.

Lampy industrialne są przeciwieństwem opraw w stylu glamour. Tu piękna nie szuka się w licznych zdobieniach, ale prostocie. Zastosowanie surowych materiałów oraz widoczne łączenia w postaci kabli i śrub to ich cecha charakterystyczna. Co ciekawe, te surowe i minimalistyczne oprawy potrafią ocieplić i efektownie udekorować wnętrza loftów. Chętnie wprowadzane są również do pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym i do innych współczesnych aranżacji.

Poznaj dekoracyjną moc światła

Jednak dekorowanie za pomocą światła to przede wszystkim wykorzystanie efektu, jaki tworzy światło emitowane przez konkretną oprawę. Efekt ten w oczywisty sposób zależy od budowy oprawy oraz zastosowanego źródła światła. W tym przypadku jednak trzeba się już wykazać wyobraźnią i inwencją, dzięki którym, tworzone są takie aranżacje.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest łącznie powierzchni o ciekawej fakturze oraz skierowanego na tę powierzchnie oświetlenia. Może to być wykończona kamieniem lub cegłą ściana, na którą od góry kieruje się kilka wiązek światła. Niezwykle dekoracyjnie wyglądają również podświetlane półki oraz witryny.

Doskonałym sposobem na udekorowanie wnętrza jest montaż na ścianie niewielkich kinkietów, z których światło rozchodzi się w postaci wąskich wiązek. Nakładanie się emitowanego przez nie światła pomoże stworzyć spektakularny efekt.

Dość często wykorzystywanym rozwiązaniem jest też dekorowanie wnętrza przy użyciu taśm LED. Ukryta za podwieszanym sufitem lub w zagłębieniu ściany taśma będzie dawać przyjemną i efektowną poświatę. W ten sam sposób można stworzyć dekoracyjne oświetlenie łazienki w strefie kąpielowej.

Oświetlenie dekoracyjne, które można uznać za rozwiązanie pośrednie pomiędzy dekorowaniem za pomocą opraw oraz emitowanego światła jest zastosowanie dużych lamp wiszących o fantazyjnych, geometrycznych kształtach, w których źródłem światła pozostaje zintegrowany moduł LED.

Jeśli przechodzimy do oświetlenia LED, to nie sposób nie wspomnieć o możliwościach, jakie daje ono w aranżacji wnętrz. Żarówki LED RGBW nie tylko odznaczają się trwałością i żywotnością, ale umożliwiają też zmianę barwy światła. Sterowanie oświetleniem za pomocą pilota to dodatkowe udogodnienie.

Dekoracyjne oświetlenie we wnętrzu można tworzyć zarówno za pomocą lamp wiszących, opraw wpustowych i kinkietów, jak i przy wykorzystaniu innego oświetlenia. Inspiracji do tworzenia takich aranżacji można szukać na portalach poświęconych tematyce aranżacji wnętrz oraz branży oświetleniowej.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge