Szkieletowe domy, choć drogie, są w stanie zaoferować duże powierzchnie, zdecydowanie więcej ciepła niż ich murowane odpowiedniki, a przy tym oszczędności, nie tylko względem ogrzewania. Ich zaletą jest również to, że roztaczają to metaforyczne ciepło, co wynika z zastosowania drewna. Z czym jeszcze wiąże się kanadyjska technologia tworzenia szkieletowych domów?


Szkieletowe domy dla każdego?

Przyzwyczailiśmy się do murowanych domów i ich niedoskonałości przyjmujemy jako pewną oczywistość. Nie chcemy niedociągnięć, nierównych ścian, źle stworzonych instalacji czy wysokich rachunków. Jest to jednak dla nas codzienność i wiemy, jakimi deficytami obarczone są domu murowane. A gdyby tak postawić na droższy, ale ciekawszy dom wykonany z drewna, w technologii kanadyjskiej?

Szkieletowe domy nie przyjmują się nazbyt łatwo. I wynika to nie tylko z ich stosunkowo wysokich cen. Trudno nam uwierzyć, że w tak krótkim czasie budowania można stworzyć wymarzone cztery kąty. Negatywne emocje wokół takich konstrukcji związane były również z faktem, iż uznawano, że konstrukcje szkieletowe mogą być tylko małymi powierzchniami. Ponadto nieprofesjonalne wykonania rozmaitych firm spowodowały, że dziś w tempie bardzo powolnym przekonujemy się do tej technologii.

Zalety domów kanadyjskich

Szkieletowe domy są dwa razy cieplejsze, aniżeli zakładają normy. Poza tym, w domach murowanych, by uzyskać ten sam współczynnik przenikania ciepła, potrzeba by zastosować niemalże dwa razy grubszych ścian. Budownictwo kanadyjskie zapewnia, że do ogrzania całego domu z poziomu kilku stopni do około 20, wystarczą zaledwie 2 godziny. W domach murowanych potrzebujemy na to aż 48 godzin! Jest to związane z koniecznością nagrzania się ścian. Szkieletowa konstrukcja gwarantuje zaś, że ogrzewane będzie jedynie powietrze.

Z robót mokrych do wykonania domów kanadyjskich, pozostaje położenie fundamentów, do czego niezbędna jest wyższa temperatura otoczenia. Całą resztę można wykonywać nawet podczas mroźnej zimy. Skraca się zatem czas oddania gotowego domu do użytku, z około dwóch lat – dla propozycji murowanych, do trzech miesięcy lub krócej.

W kanadyjskich domkach około 90% zastosowanych materiałów, to produkty ekologiczne. Wykorzystuje się wełnę mineralną, tynk mineralny czy płyty wiórowe drewniane. Drewno jest świetnym budulcem także z tego względu, że cechuje je odnawialność, w przeciwieństwie do betonu. Wykonanie jakichkolwiek remontów czy dobudowywanie powierzchni w domach szkieletowych, nie stwarza większych trudności.

Warto jedynie pamiętać o tym, by w miarę możliwości decydować się na drewno egzotyczne, które jest trwalsze, chociażby od sosny i świerku, wymagających konserwacji starczającej na 5 lat.

Konstrukcje tego typu coraz chętniej przyjmują się na polskim rynku, choć przed nimi jeszcze długa droga do tego, by w dużej mierze zastępowały tradycyjne, murowane budynki. Szkieletowe domy są bowiem drogie, ale ci, którzy doświadczyli możliwości ich posiadania, cenę składają na karb niedogodności, z którymi można sobie poradzić.

Ocena

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge