Szeroki asortyment branży oświetleniowej stanowi niebywałą gratkę dla dekoratorów i architektów wnętrz. Mogą wybierać spośród wielu różnych kategorii lamp wpisujących się w rozmaite style, a do tego emitujących światło o różnej jasności i barwie. Taka różnorodność w oświetleniu musi odzwierciedlać się w tworzeniu niezwykłych aranżacji. Niektóre z nich wykorzystują klasyczne, stosowane od lat rozwiązania, inne stanowią przykład niecodziennego, oryginalnego wykorzystania oświetlenia. W każdym przypadku aranżacja może prezentować się efektownie i kreować funkcjonalną przestrzeń.

Światło we wnętrzu odgrywa niebagatelną rolę. Rozjaśnia wnętrze, umożliwia bezpieczne poruszanie się po zmroku, pozwala nam funkcjonować we wnętrzu w długie, zimowe wieczory. Warto pamiętać, że oprócz niewątpliwie praktycznego zastosowania możemy się nim posłużyć także jako dekoracją. Sprzyja temu szeroki rynek opraw oświetleniowych oraz ich duże zróżnicowanie.

Efektowne lampy wiszące

Współcześnie coraz więcej inwestorów decyduje się na montaż funkcyjnego oświetlenia w strefie wyznaczonej do wypoczynku. Wyodrębniona w takim celu część salonu powinna stwarzać komfortowe warunki do wypoczynku nie tylko poprzez gustowne i wygodne meble, ale także sprzyjające ku temu oświetlenie. Rynek oświetleniowy dostarcza nam różnorodnych opraw, które umożliwią aranżację takiego miejsca. Szeroki wybór lamp wiszących, które odzwierciedlają różne style architektury wnętrz, jest tu niewątpliwym atutem.

Na uwagę zasługują zarówno klasyczne rozwiązania, jak i lampy o niezwykłych, oryginalnych kształtach. Zdarzają się wśród nich nawet futurystyczne, niecodzienne formy, które znajdują uznanie wśród wąskiej grupy odbiorców. Choć takie odważne kształty bez wątpienia stanowią propozycję dla nielicznych, we wnętrzu prezentują się bardzo efektownie. Możliwość tworzenia niekonwencjonalnych rozwiązań zawdzięczamy oświetleniu LED. To przy jego udziale powstają majestatyczne okręgi, gustowne spirale oraz wzajemne nakładające się na siebie bryły geometryczne.

Gros niezwykłych materiałów

Współczesny rozwój branży oświetleniowej to poszukiwanie nowych możliwości i przekraczanie granic, o których w przeszłości nawet nie mieliśmy pojęcia. W produkcji lamp znajdują zastosowanie coraz to nowe materiały, które otwierają przed producentami oświetlenia kolejne możliwości. Taka ewolucja sprzyja powstawaniu nowych form i kreowaniu nieznanych dotąd rozwiązań.

Obecnie w branży oświetleniowej wykorzystuje się zarówno materiały o pochodzeniu naturalnym, jak i będące wytworem człowieka. Wśród tych najpowszechniej stosowanych wymienić należy: metal, szkło, tworzywo, drewno, wiklinę, papier, szklane kryształki, beton, a nawet ptasie pióra. Czy przy takim zróżnicowaniu materiałów w branży oświetleniowej może być nudno?

Niezwykły styl – wyjątkowe lampy

W latach 50. ubiegłego wieku zrodził się w Stanach Zjednoczonych niezwykły styl architektury wnętrz. Choć powstał z potrzeby, jaka zaistniała w tamtych czasach, nie okazał się chwilowym trendem, ale modą, która pozostała z nami na dużej. Styl industrialny – bo o nim tu mowa – odznacza się minimalizmem, skromnością, prostotą. We wnętrzach ceni duże przestrzenie oraz światło. Stąd ogromnego znaczenia nabierają duże okna, które umożliwiają dopływ wystarczającej ilości światła słonecznego, a także odpowiednio zaaranżowane oświetlenie sztuczne.

To drugie, choć z jednej strony odznacza się koniecznością stosowania przemyślanych rozwiązań, z drugiej może zadziwiać prostą formą. Lampy industrialne doskonale odzwierciedlają styl, z którego się wywodzą. Są skromne, proste, pozbawione elementów dekoracyjnych. Często wyglądają, jakby zostały przeniesione ze starych, pofabrycznych pomieszczeń i niejednokrotnie tak właśnie jest.

Producenci oświetlenia również dostarczają na rynek lamp w stylu industrialnym, dlatego nie trzeba przeszukiwać opuszczonych fabryk i magazynów w ich poszukiwaniu. Co ciekawe, choć lampy te charakteryzują się prostą i surową formą, bardzo chętnie stosowane są nie tylko we wnętrzach zaaranżowanych na lofty, ale także pomieszczeniach w stylu nowoczesnym, skandynawskim i wielu innych. Nierzadko jest to zaledwie zawieszona na kablu „goła” żarówka, która jednak wprowadza do wnętrza niezwykły klimat, a nawet ociepla je i sprawia, że to staje się bardziej przytulne.

Lampy w stylu industrialnym to także duże oprawy wykonane z betonu, modele w kształcie odwróconej metalowej misy, z której ostentacyjnie wystaje żarówka, czy oprawy znane jako lampy „kwoki”. Ich surowa forma nie odstrasza współczesnych inwestorów, a nawet wręcz przeciwnie zachęca ich i wpływa na uatrakcyjnienie wnętrza.

Warto wiedzieć…

Efektowne oświetlenie we wnętrzu nie oznacza konieczności stosowania bogato zdobionych, dekoracyjnych lamp. Czasem pożądany efekt można uzyskać, stosując proste, a nawet minimalistyczne i surowe rozwiązania. Innym razem warto postawić na oryginalny, niezwykły design. Oświetlenie może stanowić niezwykłą dekorację wnętrza, trzeba tylko wiedzieć, jak je zastosować.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge