Lampy wiszące towarzyszą człowiekowi od wielu lat. Śmiało można powiedzieć, że ich historia rozpoczęła się wcześniej niż historia żarówek. Były przecież powszechnie stosowane w pałacowych komnatach oraz dworkach szlacheckich, zanim jeszcze pojawiła się elektryczność. Wtedy przybierały formę żyrandoli, na których umieszczano rozjaśniające ciemność świeczki. Od tego czasu ewoluowało zarówno źródło światła, jak i forma lamp wiszących.

Od momentu, kiedy wieszano we wnętrzach proste w swojej formie, wykonane z drewna lub metalu żyrandole, na których mocowano świece, minęło sporo czasu. Rozwój branży oświetleniowej sprawił, że współczesne lampy wiszące są niezwykle zróżnicowane i to pod wieloma względami. Odznaczają się bogactwem form, wzorów i kolorów. Wykonuje się je z wielu różnych materiałów. Co więcej, różnią się nawet funkcją, jaka jest im przypisywana (oświetlenie dekoracyjne, ogólne, funkcyjne). Ich wygląd na przestrzeni dziejów mocno uzależniony był od mody panującej w sztuce wnętrzarskiej.

Lampy wiszące w stylu glamour

Styl glamour charakteryzuje się blaskiem, splendorem, bogactwem i przepychem. Do wnętrz wnosi powiew luksusu. Dla jednych to synonim dobrego smaku i elegancji, dla innych kiczu. Niezależnie od dzielących ludzi opinii, nie da się ukryć, że o stylu wnętrza w dużej mierze decyduje oświetlenie.

Styl glamour narodził się w latach 40 ubiegłego stulecia i był odpowiedzią na panującą wcześniej recesję. Po chudych latach zapragnięto życia, jakie ówcześnie przedstawiano na wielkich ekranach. To tam po raz pierwszy pojawił się styl glamour. Widoczny był w stylizacjach gwiazd wielkiego formatu oraz prezentowanych na filmach wnętrzach. Wkrótce styl ten został upowszechniony i przeniesiony również do domów prywatnych.

Lampy wiszące w stylu glamour, podobnie jak same wnętrza, charakteryzują się bogactwem, splendorem i blaskiem. Mogą być wykonane z metalu, złota, srebra, aksamitu, atłasu oraz dających niezwykłe efekty dekoracyjne kryształków szkła. Coraz częściej pojawia się w nich także miedź, która powraca na salony. Często zdobione są barokowymi wzorami i cechują się starannym wykonaniem. Wnętrzom, w których są montowane, dodają blasku i niepowtarzalnego charakteru.

Styl industrialny a lampy wiszące

Styl industrialny wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powstał w latach 50 XX w. Największą popularność zyskał jednak w latach 60 i 70. W tamtym okresie za niewielkie pieniądze wynajmowano wielkie pomieszczenia fabryczne, magazynowe i warsztatowe i adaptowano je na mieszkania. Najczęściej decydowali się na to artyści, których nie było stać na inne lokum, a w przestrzennych pomieszczeniach mieli możliwość łączenia funkcji mieszkalnej z pracownią oraz salą wystawową.

Pomieszczenia w stylu industrialnym, nazywane często loftami, charakteryzowały się prostotą, surowością i przestrzenią. Taki trend zaznacza się również w samym oświetleniu. Lampy wiszące pozbawione są zbędnych elementów zdobniczych. To proste, skromne, wręcz surowe oprawy. Nierzadko stanowią je same żarówki zawieszone na zwykłym kablu. Słowem wyglądają jak wyjęte z wnętrz starych fabryk. Industrialne lampy wiszące często charakteryzują się też oprawą w kształcie miski odwróconej do góry dnem. Z jej wnętrza wystaje zazwyczaj żarówka, która pozostaje częściowo widoczna dla użytkowników. Industrialne lampy wiszące to również ażurowe, druciane konstrukcje oraz lampy typu „kwoka”.

Co ciekawe, lampy industrialne, choć z pozoru same wydawać mogą się zimne, wprowadzone do wnętrza ocieplają je i nadają przytulności. Doskonale komponują się nie tylko z wnętrzem loftów, ale także pomieszczeniami urządzonymi w stylu nowoczesnym, skandynawskim i klasycznym.

Lampy wiszące w stylu vintage

Styl vintage zaistniał we wnętrzach w XIX wieku. Jego cechą charakterystyczną jest eklektyzm. Łączenie przeciwieństw daje we wnętrzu niezwykłe efekty. Najłatwiej jest osiągnąć je poprzez wprowadzanie do staroświeckich wnętrz nowoczesnych elementów wystroju lub ocieplanie nowoczesnych, skromnych i minimalistycznych wnętrz elementami w stylu retro. Można też stylizować nowe przedmioty, na takie, które pochodzą z dawnych lat. W stylu vintage najlepsze jest to, że nie obowiązują tu żadne zasady. Poszczególne elementy wystroju pochodzące z różnych epok oraz reprezentujące różne style można dowolnie łączyć, osiągając niezwykłe efekty we wnętrzu.

Wprowadzone we współczesnym wnętrzu lampy w stylu retro nie mogą pozostać niezauważone. Poszczególnym aranżacjom nadają niecodziennego klimatu. Poprawiają wygląd wnętrza, ocieplają je i sprawiają, że oświetlenie prezentuje się bardzo efektownie zarówno wieczorem, jak i za dnia. Dzięki nim współczesne przestronne pomieszczenia stają się nagle przytulne. Lampy wiszące w stylu retro charakteryzują się stonowanymi barwami, które pozwalają wkomponować je w różne wnętrza.

Współczesny rynek branży oświetleniowej jest bardzo szeroki. Oprócz wymienionych wyżej lamp wiszących spotkamy również charakteryzujące się minimalizmem i funkcjonalnością oświetlenie w stylu skandynawskim, klasyczne żyrandole oraz nowoczesne lampy o niezwykłych, geometrycznych formach. Możliwości aranżacyjnych z ich udziałem jest zatem bardzo wiele.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge