Wybór żarówek na podstawie cen, nie jest dobry. Niestety w tej kwestii trudno oczekiwać jakości w niskich kosztach, tym bardziej jeśli chodzi o żarówki ledowe. Stanowią one część domowego wyposażenia. Bez nich nie może obejść się oświetlenie, które ma przynosić oszczędności. Trzeba je potraktować, jak inwestycję w komfortowo urządzony i przede wszystkim należycie oświetlony domu. Co trzeba wiedzieć przystępując do zakupów?

Wymiana żarówek tradycyjnych na ledowe

Wymiana wszystkich żarówek, które dotychczas były użytkowane, na ledowe, to naprawdę duży wydatek. Czy w takim razie trzeba z niego rezygnować? Niekoniecznie. Kluczowe jest jednak określenie, jakiego rodzaju oświetlenia używamy najczęściej. Gdzie się ono znajduje, jakie role ma za zadanie spełniać. Nie chodzi o to, by w momencie przepalenia kolejnej żarówki tradycyjnej, od razu biec do sklepu i znaczną część wypłaty przeznaczyć na najlepsze, najdroższe ledy. Także żarówki powinny być dostosowane do potrzeb danej konstrukcji oświetleniowej, miejsca, w którym się ona znajdzie, ale i realnego zapotrzebowania na ten rodzaj światła.

Paradoksalnie zbyt duża liczba punktów świetlnych opatrzonych żarówkami ledowymi, może znaleźć negatywne odzwierciedlenie na rachunkach, a przecież liczymy na oszczędności! Zastanawiając się nad tym, jakie żarówki ledowe wybrać, zwróćmy uwagę na już posiadane oświetlenie. Światło ledowe można określić jako uniwersalne. Dostępność rozmaitych żarówek, ich kształtów, transparentności, a także jasności światła, jesteśmy w stanie wpisać zarówno we wnętrza klasycznie urządzone, jak i te nowoczesne. Jeśli jednak nasze wnętrza wyglądają, jakby zapisała się w nich historia, są więcej niż retro czy vintage, a do tego stawiamy na ciężkie, mosiężne lampy i żółte światło – kompozycję, która ma zdobić, a niekoniecznie spełniać funkcje praktyczne, tradycyjne rozwiązanie może sprawdzić się najlepiej.

Skupmy się jednak na sytuacji, kiedy to postawiliśmy na klasyczne wystroje lub te współczesne, bez popadania ze skrajności w skrajność. Pod uwagę weźmy również otoczenie domu. Być może w niektórych miejscach zamiast lamp zasilanych elektrycznie, lepiej sprawdzą się lampy solarne, pozwalające oszczędzić zarówno na zakładaniu instalacji, jak i kupnie żarówek.

Wymiana tradycyjnych żarówek na ledowe będzie się opłacała również wtedy, gdy uwzględnimy liczbę punktów świetlnych i sposób zasilania. Tyczy się to chociażby podświetlania szafek, oświetlenia głównie dekoracyjnego, a także zastosowania taśm ledowych. Choć ledy same w sobie pobierają niewiele mocy, a do tego znaczną jego część zamieniają na światło, to im jest ich więcej, tym bardziej trzeba zwrócić uwagę na wysokie jakościowo zasilanie, a to także koszt.

Lumeny, czyli światło, jakiego oczekujemy

W przypadku żarówek ledowych skupiamy się nie na watach, którymi kierowaliśmy się kupując żarówki tradycyjne. Tutaj istotne są lumeny (lm), które określają jasność świecenia. Oczywiście przy wyższej ich liczbie, można liczyć na jaśniejsze światło, ale to z kolei nie w każdym miejscu jest pożądane. Pokoje dzienne, miejsca pracy, jadalnie, kuchnie i łazienki potrzebują jasnego, wyrazistego oświetlenia. W sypialniach zaś i strefach stworzonych z myślą o odpoczynku, liczy się przyjazna atmosfera, przytulna wręcz i taka, która daje poczucie odprężenia. Zbyt mocne i jasne światło może nie spełniać tych wymagań.

Temperatura barwowa, czyli Kelviny

Drugi parametr, równie ważny, co lumeny, to wartość Kelvinów (K) określająca temperaturę barwową światła. Światło mieszczące się w przedziale do około 3000-4000 Kelvinów jest ciepłe i świetnie nadaje się do miejsc aranżowanych z myślą o odpoczynku, rodzinnych spotkaniach, jedzeniu posiłków. Powyżej 5000 Kelvinów zyskujemy na świetle białym, które daje szansę na maksymalną koncentrację i skupienie się, dlatego sprawdza się w miejscach pracy.

W świetle ciepłym i zimnym, słabszym i mocniejszym, kompletnie odmiennie mogą prezentować się nasze wnętrza. To zarówno kwestia ich estetyki, jak i wyeksponowanych detali aranżacji, a także komfortu korzystania z konkretnych pomieszczeń. Mając powyższe elementy, najważniejsze parametry na uwadze, określając własne potrzeby względem zastosowania żarówek ledowych, zdecydowanie łatwiej dokonać właściwych wyborów.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge