W dobie Internetu kupowanie na odległość staje się coraz powszechniejszym sposobem robienia zakupów. W ten sposób kupujemy już książki, ubrania, meble, a także elektronikę i leki. Niektóre z przesyłanych przedmiotów wymagają podczas pakowania i przewożenia większej uwagi, inne są na tyle trwałe, że uszkodzenia zdarzają się niezwykle rzadko. Właściwy dobór opakowania, zwłaszcza jeśli przedmiotem sprzedaży jest towar kruchy, delikatny i podatny na zniszczenie staje się dla sprzedawcy sposobem na budowanie zaufania wśród klientów, a dla kupującego gwarancją, że będzie mógł cieszyć się nowo nabytym przedmiotem.

Sposób na budowanie marki w e-commerce? Coraz częściej oprócz sprzedaży towaru wysokiej jakości oraz sprawnej obsługi klienta jest to właściwe zabezpieczanie towaru na czas transportu. Sprzedawcy internetowi powinni pamiętać, że odpowiednie zabezpieczenie przedmiotu przed wysyłką leży w ich interesie, a „niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy przechodzi na kupującego z chwilą jej wydania kupującemu” (art. 548 § 3 kodeksu cywilnego). Już choćby z tego powodu warto zadbać o opakowania gwarantujące dotarcie przesyłek na miejsce docelowe w niepogorszonym stanie. O tym, że jest to możliwe, można przekonać się, przeglądając szeroki asortyment producentów opakowań.

Koperty bąbelkowe

Ten rodzaj opakowań szczególnie upodobali sobie sprzedawcy kruchych i delikatnych, ale za to niewielkich przedmiotów. Wyprodukowana z solidnego papieru koperta wyłożona od wewnątrz gwarantującą bezpieczeństwo przesyłki folią bąbelkową jest w branży e-commerce dość powszechnie stosowana do pakowania niewielkich gabarytowo przedmiotów. Jest jedynym opakowaniem, które nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń przesyłki i wypełniaczy do paczek. Właściwe dopasowanie koperty do gabarytów przedmiotu daje niemal 100%-tową pewność, że ten dotrze bezpiecznie do celu.

Koperty bąbelkowe skutecznie amortyzują wszelkie wstrząsy i drgania, które w przypadku innych opakowań mogą być przenoszone na przedmiot. W branży e-commerce powszechnie stosowane są do wysyłki takich przedmiotów jak biżuteria, elektronika, a także inne niewielkie, a przy tym delikatne lub wartościowe przedmioty. Zabezpieczają nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także kurzem, zabrudzeniem i wilgocią. Różne rozmiary kopert pozwalają na dopasowanie opakowania do wielkości przedmiotu.

Kartony tekturowe

Inny, równie powszechny rodzaj opakowania to kartony tekturowe. Te z kolei znacznie częściej stosowane są do pakowania i zabezpieczania większych gabarytowo przedmiotów. Stosowane są nie tylko w branży e-commerce, a także w sklepach stacjonarnych, magazynach oraz przez konsumentów na użytek prywatny.

Ogromną zaletą kartonów tekturowych jest elastyczność zastosowania. Szeroka gama opakowań o zróżnicowanych kształtach i rozmiarach pozwala dopasować je do rozmaitych przedmiotów. Wykorzystywane są do pakowania zarówno małych, jak i dużych towarów; delikatnych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne – żywności, książek, odzieży, sprzętu RTV i AGD, a nawet mebli.

W tym jednak przypadku konieczne jest stosowanie dodatkowych zabezpieczeń przesyłek w postaci wypełniaczy do paczek, poduszek powietrznych lub folii bąbelkowej. Do zabezpieczania mebli oraz sprzętu RTV i AGD wykorzystywane są również tekturowe narożniki i kątowniki, styropian, a także różnego rodzaju przekładki.

Zatem, czy o większej skuteczności możemy mówić w przypadku kopert bąbelkowych, czy też tekturowych kartonów? Tak naprawdę wiele zależy od sposobu ich zastosowania i ewentualnego wykorzystania dodatkowych zabezpieczeń. Każde z ww. opakowań zagwarantuje bezpieczeństwo przesyłki, jeśli zostanie właściwie wykorzystane.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge