Właściwe oświetlenie łazienki jest kluczowe dla komfortowego korzystania z pomieszczenia. Warto zadbać o to, by znalazło się w nim zarówno oświetlenie ogólne, jak i punktowe. To drugie powinno pozwalać na doświetlenie newralgicznych miejsc w łazience. Tylko wtedy, jeśli odpowiednio połączymy oba typy oświetlenia, stworzymy wnętrze funkcjonalne i przyjazne użytkownikom.

W każdej łazience, bez względu na jej wielkość, powinno znaleźć się oświetlenie ogólne zamocowane na suficie. W tej roli doskonale sprawdzają się oprawy wpuszczane w sufit i plafony. Te drugie mogą posiadać pojedyncze źródło światła lub złożone z kilku punktów. W roli oświetlenia punktowego zlokalizowanego po obu stronach lustra dobrze sprawdzą się kinkiety. Pozwolą na komfortowe wykonywanie takich czynności jak golenie, czy poranny makijaż. Warto zadbać także o oświetlenie strefy kąpielowej.

Oświetlenie ogólne

Pozwala dobrze doświetlić pomieszczenie światłem rozproszonym. Sprawia, że całe wnętrze staje się jasne, może jednak nie być wystarczające dla komfortowego wykonywania precyzyjnych czynności. Ogólne oświetlenie łazienki montuje się na suficie. Najczęściej wykorzystuje się w tej roli nowoczesne plafony, niekiedy także oprawy natynkowe lub wpuszczane w sufit.

Do ogólnego oświetlenia łazienki najlepiej sprawdza się światło o barwie chłodnej.

Oświetlenie uzupełniające

Oświetlenie łazienki określane jako uzupełniające to między innymi oświetlenie łazienkowego lustra. W tej roli doskonale sprawdzają się kinkiety rozmieszczone równomiernie po obu stronach lustra. Przy długim lustrze można pokusić się też o kinkiet łazienkowy umieszczony nad lustrem. Niezależnie od wyboru opraw oświetleniowych, przy lustrze powinno znaleźć się mocne i jasne światło, które sprzyjać będzie komfortowemu wykonywaniu wszystkich tych czynności, które wymagają, by dobrze widzieć swoje odbicie.

W okolicy lustra najlepiej montować światło, które najbardziej przypomina barwą światło dzienne. Dzięki temu panie z łatwością wykonają perfekcyjny makijaż, który nie będzie ani za mocny, ani za słaby.

Oświetlenie łazienki w strefie kąpielowej, które ma umożliwić wieczorny relaks to osobna sprawa. Tu można pokusić się o dyskretne oświetlenie ledowe, np. pasek z diodami led umieszczony dookoła wanny. Wyłączenie innego oświetlenia i pozostawienie jedynie tego zlokalizowanego w okolicy wanny to doskonały sposób na relaksującą kąpiel.

Pamiętajmy o tym, by w strefie relaksu montować światło o barwie ciepłej, które działa na ludzki organizm uspokajająco i odprężająco.

Jak widać, oświetlenie łazienki najczęściej jest bardzo zróżnicowane. Obejmuje nie tylko różne rodzaje opraw oświetleniowych, ale i źródła światła o zróżnicowanej temperaturze barwowej.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge