Dobrze dobrane oświetlenie to kwestia nie tylko oszczędności. W grę wchodzi bezpieczeństwo korzystania z pomieszczeń, w których znajdą się konkretne oprawy oświetleniowe. Na koniec zaś, światłem płynącym z lamp budujemy atmosferę, a to ona wpływa na komfort codziennego funkcjonowania w naszych przysłowiowych czterech ścianach. Dobór oświetlenia powinien być zatem zależny nie tylko od własnych upodobań, ale i funkcji oraz przeznaczenia konkretnego pokoju. Podpowiadamy, w jaki sposób dokonać dobrego wyboru.

Oświetlenie w pokojach dziecięcych

Na co dzień interesuje nas głównie oświetlenie salonu, kuchni czy łazienki. Ponadto ciągów komunikacyjnych, by bezpiecznie poruszać się po domu. Jeśli w naszym domu mają zagościć pociechy, większą uwagę zaczniemy przywiązywać również do przestrzeni urządzanych z myślą o najmłodszych.

Jakie powinny być lampy stosowane w pokojach dziecięcych? W dużej mierze zależy to od metrażu pomieszczenia oraz wieku dziecka. W pomieszczeniach, gdzie będzie stało łóżeczko dziecięce, a mama każdej nocy będzie układać niemowlaka do snu, światło nie może razić. Z drugiej strony za dnia rodzice potrzebują łatwo odnaleźć rzeczy dziecka, jak i dokładnie posprzątać jego pokój. Można zatem zastosować oświetlenie sufitowe, główne, ale ze światłem rozproszonym, miękkim i raczej subtelnym. Dobrym pomysłem jest opatrzenie ściemniaczem, dzięki któremu będzie można regulować natężenie światła, w zależności od pory dnia, aktywności malucha i własnych potrzeb. W niedalekiej okolicy łóżeczka można ustawić lampę stołową bądź lampę podłogową, by swobodnie przewijać dziecko, ale i zapewnić mu idealne miejsce do spoczynku nocnego.
W przypadku dzieci i młodzieży możemy pozwolić sobie już na nieco więcej. Poza tym oświetlenie główne zapewni wygodę korzystania z pokoju, ale i zajdzie potrzeba dodatkowego doświetlenia, chociażby w okolicach biurka. Starsze dzieci i nastolatkowie to mnóstwo niespożytej energii. Z tego względu lampy wiszące, złożone i obfitujące w sporą liczbę detali, mogą się nie sprawdzić. Ciekawym rozwiązaniem są plafony, które dają dużo jasnego światła, ale ich płaskie konstrukcje zapewniają większe bezpieczeństwo, bo eliminują ryzyko zawadzenia o nie podczas zabaw i stłuczenia.

Oświetlenie do łazienki i kuchni

Łazienka oraz kuchnia to pomieszczenia, które spełniają niemalże skrajnie odmienne funkcje. Jest jednak element, które je łączy. Otóż obydwa pomieszczenia zmagają się z najtrudniejszymi warunkami, co ma znaczenie dla wybieranego rodzaju oświetlenia.
W łazience panuje wysoka wilgotność, pojawia się para. Z kolei w kuchni nietrudno o tłuste opary, osiadający lepki kurz i zabrudzenia trudne do usunięcia. Oświetlenie w łazience wymaga więc podwyższonej odporności na wilgotność, którą określa parametr IP. Podobnie będzie w kuchni, a dodatkowo interesować nas musi konstrukcja opraw oświetleniowych, głównie ze względu na zastosowane materiały. Liczyć się będzie bowiem łatwość utrzymania w czystości.

Waga dopasowania oświetlenia

Teoretycznie możemy dowolnie komponować oświetlenie w naszych wnętrzach. W końcu na rynku do wyboru jest tyle pięknych, designerskich i urzekających lamp! W praktyce jednak musimy brać pod uwagę funkcję pomieszczenia, panujące w nim warunki oraz domowników, którzy będą z niego korzystać. Gwarantujemy jednak, że rynek oświetleniowy podsuwa tak różnorodne propozycje, iż nie ma problemu z połączeniem funkcjonalności i ciekawego wykonania, które każdemu pomieszczeniu nadaje indywidualny charakter.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge