Nieśmiało myślisz o budowie domu i zastanawiasz się, jakie sprawy musisz załatwić, nim zamieszkasz w swoim wymarzonym miejscu? A może fundamenty Twojego wymarzonego domu już stoją, a Ty musisz podjąć ważne decyzje, zanim będziesz mógł się wprowadzić? Warto gruntownie przemyśleć sprawę, która będzie dotyczyła wszystkich mieszkańców domu i gości – ogrzewanie.

By nie zbankrutować przez ogrzewanie…

Wielu z nas, gdy myśli o ogrzewaniu swojego domu, w pierwszej kolejność chce, aby było ono ekonomiczne – i trudno jest się temu dziwić. W końcu remont domu czy tym bardziej jego budowa generuje spore koszty – chcemy więc szukać oszczędności tam, gdzie jest to możliwe. Najtańszym rodzajem ogrzewania jest opalanie węglem. Jednak zarówno ogrzewanie elektryczne, jak i olejowe – które zwykle kojarzą się nam z wysokimi kosztami – mogą być całkiem przyjazne naszej kieszeni, jeśli odpowiednio ocieplimy dom i będziemy korzystać z urządzeń, które pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Należy się także spodziewać tego, że osoby ogrzewające domy węglem, będą musiały zapłacić za to więcej, gdyż polski rząd prawdopodobnie będzie chciał promować rozwiązania mniej obciążające dla środowiska naturalnego.

Troska o planetę

Powietrze, którym oddychamy, może być nie tylko życiodajne, ale także… zabójcze – zwłaszcza wtedy, gdy są w nim obecne pyły i gazy wywołujące różne choroby. To, czym ogrzewamy swoje domy, ma ogromne znaczenie – jeśli z naszych kominów wydobywają się trujące opary, to później substancje te znajdują się w naszych płucach. Coraz więcej Polaków postanawia więc zrezygnować z węgla (zwłaszcza niskiej jakości) i kominków, w których pali się drewnem, by ograniczyć emisję szkodliwych substancji. Systemami grzewczymi, które można uznać za ekologiczne, są ogrzewanie olejowe, gazowe lub słoneczne. Służy to zdrowiu nas wszystkich! Jeżeli jednak chcesz zdecydować się na korzystanie z węgla, to wybieraj surowiec dobrej jakości i nie pal w piecu śmieci.

Komfort obsługi urządzeń

Wybierając systemy grzewcze można o nich zapomnieć. Inne z kolei wymagają ręcznego uzupełniania paliwa, które trzeba też gdzieś przechowywać. Mianem bardzo wygodnego określa się zwykle ogrzewanie olejowe oraz elektryczne.

Aspekt estetyczny

Dla wielu osób ogromne znaczenie ma także to, jak “prezentuje się” ich system grzewczy. Tradycyjne kaloryfery czy zwykłe grzejniki nie należą do tych urządzeń, które cieszą oczy… Ciekawą alternatywą jest zatem wybór ogrzewania podłogowego – jest ono zupełnie niewidoczne dla naszych oczu, a dodatkowo pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu. Także ogrzewanie olejowe czy gazowe jest dość “schludne” – nie wymaga ono sprzątania sadzy, z którą zmagają się osoby posiadające ogrzewanie węglowe.

Decyzja o wyborze ogrzewania nie powinna być podejmowana pod wpływem impulsu. Aby wybrać rozwiązanie, które będzie naprawdę korzystne dla naszej rodziny, najpierw przeanalizujmy swoje potrzeby – bo przecież każdy dom jest wyjątkowy!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge