Folia stretch powstała przez przypadek, a dziś temu przypadkowi i jej twórcom możemy serdecznie uścisnąć dłoń. Miał to być bowiem wodoodporny obrus, który nazwano celofanem. Produkt nie do końca się udał, ale przez wiele lat przeszedł na tyle modyfikacji, by dziś oferować rozciągliwość, elastyczność, wydajność i ekonomię stosowania. Co ważne, swoje miejsce znajduje w wielu branżach, choć aktualnie przybliżamy te najbardziej znane, czyli branżę transportową oraz branżę opakowaniową.

Elastyczne pakowanie na każdą okazję

Stretchowa folia charakteryzuje się niezwykłą wydajnością. Może być rozciągnięta nawet do 300% w stosunku do swojej pierwotnej postaci. Najbardziej rozciągliwy jest typ prestretch, a to ze względu na wstępne rozciągnięcie już na etapie produkcji. Ten typ jest także bardzo wydajny, cienki i łatwiejszy w aplikacji.

Folia tego typu charakteryzuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Zagrozić jej może tylko i wyłącznie ostry nóż, na którego cięcia nie jest odporna. Poza tym użyta do pakowania kartonów i paczek o ostrych kantach, nie traci na swoich właściwościach, a także na pożądanej sile naciągu.

Chroni skutecznie przed czynnikami zewnętrznymi, w tym wilgocią i rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. Nie straszne są jej substancje chemiczne różnego rodzaju. Jest przy tym bardzo lekka, cienka, dzięki czemu nie dokłada masy do już i tak ciężkich pakunków. Możemy mówić o wysokiej wydajności i ekonomii zastosowania.

Towar owijany i chroniony w ten sposób, nie blaknie. Folia ściśle przylega do pakunków, dlatego do wnętrza nie dostają się jakiekolwiek zabrudzenia i zredukowane zostaje ryzyko utraty właściwości pod wpływem działania opadów atmosferycznych.

Pakowanie ze stretchem

Folią stretch można owijać całe palety, na których są umieszczone kartony, pakunki i rozmaite przedmioty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zabezpieczyć nią sprzęt elektroniczny, meble, części samochodowe i wiele innych. Im więcej warstw folii zastosujemy, tym na lepszą ochronę takich pakunków można liczyć.

W sprzedaży znajdujemy folię przeznaczoną do użytku ręcznego, jak i z zastosowaniem specjalnych maszyn. Pomocne mogą być również urządzenia w postaci dyspenserów. Wszystko zależy od tego, co i w jaki sposób chcemy zabezpieczyć. Niepodważalnym atutem jest jednak to, że nawet niekształtne i niewymiarowe elementy różnego rodzaju, można zestawić ze sobą, owinąć ściśle folią stretchową i uzyskać stabilny pakunek, którego zawartość nie przesuwa się, a co za tym idzie, zyskuje na wysokiej jakościowo ochronie.

Najczęściej w branży transportowej czy opakowaniowej wykorzystywana jest przezroczysta folia stretchJeśli jednak w grę wchodzi anonimowa przesyłka bądź ochrona artykułów o wysokiej wartości, stosuje się czarną lub niebieską folię. Dobrze kryją i sprawiają, że zawartość pozostaje całkowicie niewidoczna dla osób postronnych. W kolorowe folie owija się także walizki na lotniskach, by uchronić je przed porysowaniem i uszkodzeniami na etapie transportu. Tu sprawdzają się stretche zielone, różowe, a także niebieskie.

Dobór folii stretch

Folia stretch to różne rozmiary, grubości i oczywiście wspomniane warianty kolorystyczne. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, trzeba mieć na uwadze, jaki pakunek będzie chroniony w ten sposób. Jakie właściwości chcemy uzyskać. Poza tym pod uwagę będziemy brać liczbę elementów przeznaczonych do owijania folią. Jeśli jest ich niewiele, poradzimy sobie ręcznie odwijając folię stretch, ale gdy w grę wchodzi znacznie częstsze użytkowanie i to na większą skalę, lepiej dobrać dyspensery, które skracają czas pakowania, chronią palce przed skaleczeniem i zdecydowanie ułatwiają korzystanie z rozciągliwego materiału.

Trwałość folii zawdzięczamy bazie w postaci HDPE lub LDPE. Nowoczesne metody produkcji wpływają na jej wytrzymałość, choć przecież to tak nikła grubość. Do tego wspomniana wydajność osiągana dzięki znacznej rozciągliwości. Mniejsze zużycie materiału przyczynia się do tak ważnej ochrony środowiska. Jest ekologicznie, wydajnie, oszczędnie. Te same właściwości chętnie wykorzystujemy w domu, bo przecież i tutaj mamy niejednokrotnie potrzebę zabezpieczania na czas transportu.

Na rynku znajdujemy różne typy folii stretchowej, także tą spożywczą, która jest bezpieczna w stosowaniu, bo pozbawiona szkodliwych substancji toksycznych. Oceńmy, jaki rodzaj potrzebujemy i pakujmy sprawnie, bezpiecznie ze stretchem.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge