Jakie powinny być meble ogrodowe? Przede wszystkim wygodne, estetyczne i funkcjonalne. Powinny być też trwałe i służyć przez wiele lat, a po zakończeniu letniego sezonu wymagać od niewiele zaangażowania w ich konserwację. Czy takie meble rzeczywiście istnieją? Do niedawna odpowiedzielibyśmy pewnie – nie. Stosowane dotychczas materiały nie pozwalały bowiem na zebranie tych wszystkich cech w jednym produkcie. Na rynku coraz częściej pojawiają się jednak nowe materiały, a zastosowanie ich do wyrobu mebli ogrodowych daje też nowe możliwości.

Technorattan, od kiedy pojawił się na polskim rynku, szybko zaczął zjednywać sobie serca konsumentów. Dziś często w stosunku do niego używa się określenia – doskonała imitacja rattanu – albo – udoskonalona wersja rattanu. Oba sformułowania mają swoje uzasadnienie, bo technorattan rzeczywiście bardzo przypomina rattan i wykazuje wiele właściwości, które wpływają na jego dużą popularność i chętne wykorzystanie do produkcji mebli ogrodowych.

Rattan – co o nim wiemy?

Plecionka rattanowa od wielu lat była wykorzystywana do wytwarzania mebli. Swoją popularność zdobyła dzięki zastosowaniu do produkcji krzeseł przez austriacką firmę Michaela Thoneta. Stosowana jest od połowy XIX w. Stopniowo zaczęto jej używać nie tylko do produkcji krzeseł, ale także foteli bujanych, mebli ogrodowych itp.

Pleciona rattanowa powstaje z rattanu – egzotycznej plamy. Roślina ta rośnie w lasach tropikalnych strefy równikowej. Spotykamy ją na trzech kontynentach: Azji, Ameryce oraz Afryce. Charakteryzuje się długimi, ale elastycznymi pędami. Do niedawna największym eksporterem tego surowca była Indonezja. Jednak z uwagi na degradację lasów w 2012 roku rząd Indonezji wstrzymał jego eksport.

Z drewna rattanu powstaje plecionka, które służy do wyrobu krzeseł, foteli, stolików, kufrów i skrzyń. Ponieważ rattan ma wysokie walory estetyczne, powstałe z niego wyroby prezentują się bardzo dobrze. Jednak pod wpływem zbyt silnego nasłonecznienia mogą zmieniać barwę, a pod wpływem deszczu także nadaną im formę. Z czasem rattan może zacząć kruszeć, co obniża jego walory estetyczne i komfort użytkowania.

Wyjątkowy wygląd mebli rattanowych sprawił, że do niedawna cieszyły się dużym zainteresowaniem. Nadawały przestrzeniom eleganckiego, niemal luksusowego wyglądu i zapewniały duży komfort użytkowania. Na rynku dostępne były krzesła, kanapy, fotele, stoliki i meble modułowe. W połączeniu z ułożonymi na siedzisku miękkimi poduszkami stawały się pożądanym elementem wyposażenia ogrodów i tarasów.

Dlatego technorattan?

Z czasem na rynek został wprowadzony inny materiał – technorattan – a rattan zaczął stopniowo ustępować mu miejsca w hurtowniach, sklepach, a później przydomowych i kawiarnianych ogrodach. Od rattanu różni się tym, że jest materiałem sztucznym. Doskonała imitacja rattanu – to bardzo dobre określenie, bo odróżnienie tych dwóch materiałów rzeczywiście może być trudne.

Wyższość technorattanu nad rattanem wynika z jego właściwości. Powstały z polietylenu produkt jest wyjątkowo trwały. Nie powinny mu zaszkodzić nawet ulewne deszcze ani silne nasłonecznienie. Dzięki temu meble z technorattanu mogą służyć przez wiele lat bez utraty swoich właściwości. Mogą pozostać w ogrodzie bez konieczności ich osłaniania przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.

Technorattan charakteryzuje się dużą elastycznością, dlatego modelowanie z niego jest łatwe i prowadzi do formowania różnych form, w tym także podobnych do mebli z rattanu. Jest nie tylko trwały, ale także lekki, co ułatwia jego przenoszenie pomiędzy różnymi częściami ogrodu i tarasu.

Technorattan jest też niezwykle praktyczny. Dzięki dużej odporności na zabrudzenia nie będzie wymagał dużo pracy ze strony użytkowników. Nawet kontakt z takimi produktami jak sok, czy czerwone wino nie powoduje jego przebarwień. Zwarta, nieprzepuszczalna plecionka nie pochłania bowiem wody, ani zanieczyszczeń. Jeśli natomiast zabrudzenia pojawią się na jego powierzchni, czyszczenie będzie wyjątkowo proste. Wystarczy przetrzeć materiał mokrą ściereczką lub polać go wodą z ogrodowego węza i voilà.

„Udoskonalony rattan” ma jeszcze jedną ważną zaletę. Może podlegać recyklingowi, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Zanim jednak tam trafi, posłuży nam przez kilkanaście, a może nawet więcej lat.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge