Oświetlenie zewnętrzne jest nieodzownym elementem aranżacji przydomowej przestrzeni. Podnosi bezpieczeństwo na posesji i pomaga stworzyć wokół domu niepowtarzalny klimat. Dostępność dużej ilość opraw oświetleniowych przystosowanych do montażu na zewnątrz budynku daje inwestorom zainteresowanym zagospodarowaniem przydomowej przestrzeni szerokie możliwości wyboru. Sposób aranżacji oświetlenia przed domem warto zaplanować jeszcze na etapie projektowania instalacji do domu. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.

Zamontowane wokół budynku oświetlenie zewnętrzne jest wizytówką nieruchomości i jej gospodarzy. Wpływa na bezpieczeństwo domowników, ale podnosi też estetykę domu i przestrzeni wokół niego. Zamontowane na ścianach budynku pięknie oświetla elewację, natomiast w ogrodzie stwarza przyjemne miejsce do wypoczynku i spędzania czasu wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Jak zaprojektować oświetlenie wokół domu?

Lampy zewnętrze powinny zostać zamontowane w taki sposób, aby tworzyć funkcjonalną i wygodną w użytkowaniu przestrzeń. Muszą być trwałe, bezpieczne w użytkowaniu i stwarzać komfortowe warunki do wypoczynku i użytkowania. W tym celu, przed wykonaniem oświetlenia zewnętrznego warto dobrze przemyśleć, gdzie zaaranżujemy miejsce do rekreacji, gdzie zamontujemy oświetlenie podnoszące bezpieczeństwo na posesji, a gdzie lampy o charakterze dekoracyjnym. Podział posesji na trzy strefy funkcjonalne ułatwi później wykonanie instalacji i dobór odpowiednich opraw do funkcji pełnionej przez każdą z tych stref.

Oświetlenie dekoracyjne

Montowane na zewnątrz lampy dekoracyjne mają na celu podniesienie estetyki posesji oraz domu. Mogą być montowane na ścianie budynku lub w ogrodzie. W ofercie producentów oświetlenia dostępne są też lampy zewnętrzne, które posłużą do podświetlenia roślinności w ogrodzie. Lampy o charakterze dekoracyjnym pomagają uzyskać za pomocą oświetlenia niezwykłe efekty wizualne. Stwarzają nastrojowy klimat i poprawiają wygląd otoczenia.

Oświetlenie podnoszące bezpieczeństwo

Myśląc o domu mamy na myśli miejsce bezpieczne, przyjazne i pozbawione wszelkich zagrożeń. Tymczasem, jak wskazują badania, najwięcej wypadków zdarza się właśnie w domu. Zamontowane w strategicznych punktach oświetlenie powinno umożliwić bezpieczne poruszanie się po zmroku. Warto zadbać o nie, zwłaszcza jeśli nieruchomość zamieszkują osoby starsze lub dzieci.

W przypadku bezpieczeństwa domowników ważny jest jeszcze inny aspekt. Zabezpieczenie nieruchomości przed wtargnięciem intruzów. Mówi się, że okazja czyni złodzieja. Słabo oświetlony dom może być dużą pokusą dla potencjalnych włamywaczy. Zaplanowanie montażu lamp zewnętrznych, które oświetlą strefę wejścia, podjazdu oraz ciemniejszych obszarów na posesji pomoże ograniczyć to ryzyko. Lampy mogą być uruchamiane za pomocą pilota albo czujników ruchu.

Oświetlenie strefy relaksu przy domu

Przestrzeń przeznaczona na wypoczynek powinna być wygodna i doświetlona na tyle dobrze, by stwarzać dogodne warunki do wieczornych spotkań z przyjaciółmi oraz zatopienia się w lekturze. Należy zaplanować tam montaż lamp, które dadzą wystarczającą ilość światła do tego, aby domownicy mogli bez przeszkód czytać książkę, a jednocześnie takiego, które będzie na tyle dyskretne, aby uzyskać efekt klimatycznego, nastrojowego miejsca.

Wybór opraw oświetleniowych

Montowane w przestrzeni wokół domu oświetlenie pozwala na tworzenie niezwykle efektownych, wieczornych aranżacji. Inwestorzy mają do wyboru szeroką gamę zewnętrznych opraw oświetleniowych zróżnicowanych pod względem przeznaczenia i sposobu montażu. Znajdą się wśród nich zarówno lampy o charakterze dekoracyjnym, użytkowym, jak i takie, które pozwolą na doświetlenie strategicznych ze względu na zachowanie bezpieczeństwa domowników stref na posesji. Pozwolą bezpiecznie poruszać się po zmroku i przyjemnie spędzać czas w przydomowym ogródku. Różnorodność dostępnych na rynku opraw pozwala dobrać odpowiednie do wybranego przez inwestora stylu domu oraz ogrodu. Do wyboru pozostają efektowne kinkiety, zewnętrzne lampy wiszące, dające mocne światło naświetlacze oraz eleganckie lampy ogrodowe. Warto też zwrócić uwagę na montowane w gruncie lampy najazdowe, które przeznaczone są do podświetlania podjazdów.

Wybór opraw oświetleniowych z przeznaczeniem do montażu na zewnątrz budynku należy uzależnić od ich odporności na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza wodoszczelności. Bezpieczeństwo instalacji, a co za tym idzie użytkowników, zapewnią oprawy o klasie wodoszczelności wynoszącej co najmniej IP 44. Takie lampy będą chronić zarówno przed śniegiem i poranną rosą, jak i deszczami o silnym natężeniu.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge