Współczesne rozwiązania branży oświetleniowej przyzwyczaiły nas już do niezwykłych opraw oświetleniowych we wnętrzach biur, hoteli, restauracji, a także naszych domów. Na rynku nieustannie pojawiają się nowe modele lamp, które z jednej strony wywołują zaskoczenie, z drugiej budzą zachwyt. Wiele z nich to propozycje dla osób odważnych, które nie boją się nietypowych, oryginalnych, a niekiedy i ekstrawaganckich rozwiązań. Niektóre z tych opraw nawiązują do tradycji i form znanych nam z minionych epok, inne wykazują futurystyczne kształty. Zawsze jednak znajdują ostatecznie odbiorców, którzy chętnie wprowadzają je do aranżacji we własnych czterech ścianach. Sprzyja temu różnorodność stylów aranżacji wnętrz, a także zróżnicowane gusty odbiorców.

Klasyczne żyrandole w starych i nowych odsłonach

Choć wydawać by się mogło, że żyrandol w swej klasycznej formie dawno odszedł już do lamusa, nadal spotkamy się ze sporą grupą osób, które we wnętrzach własnych mieszkań najchętniej widzą ten typ oprawy. Przykładem są kryształowe żyrandole, które doskonale odnajdują się w pomieszczeniach w stylu glamour. Ten typ opraw bardzo chętnie wprowadzany jest także do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym.

Żyrandole mogą pojawiać się również w pomieszczeniach nowoczesnych. W tym jednak przypadku koniecznie powinny charakteryzować się prostą formą. Wykonane z metalu, dymionego szkła, a także drewna, mogą zachwycać swoim designem równie mocno, jak lampy glamour.

Lampy wiszące w stylu industrialnym

Tam, gdzie liczy się forma i bogate zdobienie, powstają oprawy o niezwykłym uroku. Zupełnym ich przeciwieństwem są lampy industrialne. Nie oznacza to jednak, że te uroku są pozbawione. Wręcz przeciwnie – ich niezwykłe piękno tkwi w prostej budowie, minimalizmie, surowej formie. Lampy wiszące w stylu industrialnym, choć wywodzą się z designu, który zaczerpnął wiele z wnętrz starych, opuszczonych fabryk, warsztatów i browarów, bardzo chętnie są dziś wprowadzane do wielu różnych aranżacji, w tym także tych, które z tym stylem mają niewiele wspólnego. I tak odznaczające się surową formą, duże betonowe lampy wiszące doskonale rozświetlają wnętrza nowoczesne, skandynawskie i rustykalne.

Wśród lamp industrialnych nie zawsze będziemy mieć do czynienia z wykazującym się surową formą kloszem. Równie często możemy się spotkać z samą żarówką zawieszoną na kablu. Lampa wisząca w takiej odsłonie doskonale prezentuje się we wnętrzu i skutecznie je ociepla. Dzieje się tak za sprawą nieosłoniętej niczym żarówki, która emituje światło o ciepłej barwie i nie tylko sprawia, że wnętrze wygląda przytulniej, ale poprawia też nasze samopoczucie. Taka lampa bywa niekiedy osłonięta szklaną, transparentną bańską lub taką, którą wykonano z dymionego szkła. Żarówka w wersji saute zawieszona na samym kablu równie chętnie widziana jest we wnętrzach nowoczesnych i skandynawskich. W tych drugich stała się odpowiedzią na deficyt światła we wnętrzu, który w dużej mierze wynika z niekorzystnego klimatu na północy Europy.

Futurystyczne oprawy nad strefą wypoczynkową

Niektóre ze współczesnych opraw potrafią zadziwiać formą. Doskonałym przykładem takich lamp są te o niezwykłych, futurystycznych kształtach. W wielu przypadkach wykorzystano tu oświetlenie LED, które poszerza możliwości projektantów oświetlenia i pozwala tworzyć kształty, o jakich dawniej nawet nam się nie śniło. W ten właśnie sposób powstają wielkie spirale, nakładające się na siebie okręgi czy inne geometryczne kształty. Wiele z nich charakteryzuje się pokaźnymi rozmiarami oraz asymetryczną formą. Niezwykłe kształty takich lamp wymagają równie niezwykłych wnętrz. Zazwyczaj są to elegancko i nowocześnie, ale minimalistycznie utrzymane aranżacje. Rolę elementów dekoracyjnych mogą w nich pełnić zawieszone na ścianie zdjęcia, wykorzystane do wykończenia wnętrza panele ścienne albo właśnie charakteryzujące się niezwykłą formą lampy. Te ostatnie często stanowią silny, dominujących nad całą aranżacją akcent, który kolorystycznie lub poprzez design może łączyć się z innymi elementami wystroju.

Lampy wiszące mają niezwykle wiele odsłon. Dostępne są w różnych rozmiarach i stylach, co znacznie poszerza możliwości ich zastosowania. Dziś wykorzystywane są nie tylko jako oświetlenie centralne, ale równie często stanowią oświetlenie funkcyjne nad stołem w jadalni, strefą wypoczynkową w salonie, a nawet w łazience w okolicy lustra. W wielu przypadkach są doskonałą alternatywą dla innych lamp, a same odznaczają się chyba największym zróżnicowaniem spośród wszystkich kategorii opraw oświetleniowych.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge