Oświetlenie to obok faktury i koloru ścian jeden z najistotniejszych elementów wystroju. W zależności od potrzeb może skupiać na sobie wzrok użytkowników lub pozostać ukryte, dyskretnie oświetlając wnętrze. Lampy wiszące, bez wątpienia należą do tej pierwszej grupy. Montowane u sufitu nie mają szansy pozostać niezauważone, nie mniej jednak i one mogą znacząco różnić się między sobą wyglądem. Niektóre z nich są na tyle skromne, że nadal można mówić o dyskretnym rozświetlaniu pomieszczenia, inne, charakteryzujące się wielkimi gabarytami, bądź licznymi zdobieniami już z założenia mają być dobrze widoczne.

Wybierając oświetlenie do mieszkania, wielu konsumentów nadal bardzo chętnie decyduje się na lampy wiszące. Ogromna różnorodność, jaka wśród nich występuje, pozwala na szerokie zastosowanie we wnętrzach i uzyskiwanie najróżniejszych efektów aranżacyjnych. W ich wyborze warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami, które pozwolą dobrze dopasować oświetlenie do wnętrza zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i jego wyglądu.

Po pierwsze funkcja pomieszczenia

Przeznaczenie pomieszczenia, do którego dobieramy oświetlenie, ma bardzo istotne znaczenie. Powinno być traktowane jako priorytet. Jeśli oświetlenie nie zostanie dobrze do niego dopasowane, nie będzie można mówić o komforcie użytkowania, a na tym przede wszystkim powinno nam zależeć. Design lampy, choć również bardzo istotny, odgrywa w tym momencie rolę drugoplanową.

Biorąc pod uwagę funkcję pomieszczenia, warto dobrze przemyśleć wybór lampy wiszącej. Ile źródeł światła będzie posiadać? Czy zostanie powieszona w centralnym miejscu pomieszczenia, czy też w specjalnie wyodrębnionej strefie, do której zostanie przypisana? Na jakiej wysokości należy ją zamontować? To pytania, na które warto znać odpowiedzi jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretną oprawę. Pośpiech może w tym przypadku prowadzić do nietrafionych decyzji. Tymczasem lampy wiszące w istotny sposób wpływają zarówno na funkcjonalność oświetlenia, jak i jego wygląd.

W przypadku lamp wiszących przeznaczonych do pomieszczeń łączących w sobie wiele różnych funkcji najlepszym wyborem może okazać się powieszony w centralnym miejscu na suficie żyrandol. Wyodrębnione strefy funkcjonalne zazwyczaj wymagają innego oświetlenia. Najczęściej montuje się je nieco niżej, a oprawy dobiera się w taki sposób, by oświetlały przede wszystkim strefę, do której zostały przypisane. Przykładem mogą być lampy wiszące montowane nad stołem w jadalni, kuchennym blatem oraz strefą wypoczynku w salonie.

Funkcja oświetlenia

Lampy wiszące będą różniły się między sobą również w zależności od tego, jaka funkcja została im przypisana. Jeśli użytkownicy stawiają na funkcjonalność, zwrócą uwagę przede wszystkim na takie oprawy, które doskonale oświetlą wnętrze (w przypadku oświetlenia głównego), będą rzucać delikatny snop światła (dotyczy oświetlenia przeznaczonego do wieczornego relaksu), umożliwią komfortowe spożywanie posiłków (tu mowa o lampach wiszących montowanych nad stołem jadalnym, zwłaszcza jeśli ten nie jest dobrze doświetlony przez oświetlenie ogólne).

W przypadku osób, które dużą uwagę przywiązują do elementów dekoracyjnych we wnętrzu, również lampy wiszące mogą stanowić rodzaj dekoracji. Dekoracyjny charakter może tu mieć rzucane przez lampę światło, które tworzy we wnętrzu ciekawe efekty, jak i sama oprawa. W tym drugim przypadku najczęściej będą to oprawy przypisane do konkretnych stres funkcjonalnych pomieszczenia i wyróżniające się niebanalnym wyglądem. Nierzadko są to lampy wiszące w stylu glamour, mieniące się kolorami pod wpływem źródła światła albo wyróżniające się oryginalnymi, geometrycznymi kształtami oprawy, które natychmiast po wejściu do pomieszczenia przyciągają wzrok. Wybór jest tu bardzo szeroki.

Wystrój wnętrza

Ogromne znaczenie ma też styl, w jakim urządzono pomieszczenie. Z reguły dokonuje się tu wyboru na zasadzie podobieństw. Lampy nowoczesne chętnie wybierane są do pomieszczeń urządzonych właśnie w tym stylu, nawiązujące do stylu klasycznego natomiast do wnętrz urządzonych w tradycyjny sposób.

Niekiedy dopuszcza się jednak mieszanie stylów i włączanie opraw oświetleniowych, które normalnie przypisalibyśmy do korespondującego z ich wyglądem pomieszczenia, do wnętrza urządzonych zgoła odmiennie. Przykładem mogą być lampy industrialne, które doskonale komponują się tak z wnętrzem loftów, jak i pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym i klasycznym oraz oświetlenie glamour, które sprawdzi się w połączeniu ze stylem kolonialnym, nowoczesnym i vintage.

Lampy wiszące, pomimo zmieniających się trendów w architekturze wnętrz oraz szerokiego asortymentu innych opraw oświetleniowych, nie odeszły do lamusa, ale nadal królują we wnętrzach. Właściwie dobrane do wystroju mogą mu nadać niepowtarzalnego charakteru, pozostając jednocześnie w pełni funkcjonalnym oświetleniem.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge