26Styl industrialny w aranżacjach wnętrz zapoczątkowany został w nowojorskiej dzielnicy Soho w drugiej połowie XX wieku. Powstał w odpowiedzi na potrzeby tamtejszych artystów, którzy nie mogli znaleźć spełniających ich oczekiwania mieszkań w przystępnej cenie. Miały one pełnić funkcję mieszkalną, a zarazem warsztatów, sali wystawowych oraz pracowni artystycznych. Po przeprowadzonej w latach 60. ubiegłego wieku reformie prawa pracy zlokalizowane w Soho fabryki zaczęły masowo upadać, a pomieszczenia przemysłowe pustoszeć. Sytuację tę potrafili wykorzystać artyści, którzy zaaranżowali opuszczone obiekty (stare fabryki, magazyny i inne poprzemysłowe pomieszczenia) według swoim potrzeb.

Soho szybko stała się dzielnicą awangardowych artystów. Surowe i przestronne wnętrza doskonale spełniały ich oczekiwania. Zapewniały dużą powierzchnię, a dzięki wielkim, często sięgającym od podłogi aż do sufitu przeszkleniom – odpowiednią ilość światła. Początkowo były to prowizoryczne lofty. Ich modernizację przeprowadzono w latach 70. i 80. Współczesne Soho jest jedną z najdroższych dzielnic w Nowym Yorku. Jej niepowtarzalny klimat oraz eleganckie, a niekiedy nawet luksusowe lofty przyciągają nie tylko nową generację artystów, ale również niezwiązanych ze światem sztuki zamożnych nowojorczyków.

Industrialne wnętrze, czyli jakie?

Współczesne lofty są synonimem wolności i minimalizmu, ale również ekstrawagancji oraz luksusu. Choć dawniej było to rozwiązanie przeznaczone dla artystów dysponujących stosunkowo skromnym budżetem, dziś często stanowi cel ludzi z bogatym portfelem.

Najbardziej charakterystyczną cechą industrialnych mieszkań są duże, niepodzielone ścianami przestrzenie. Wyodrębnienie osobnych pomieszczeń najczęściej ogranicza się miejsc, które z racji pełnionej funkcji wymagają intymności i ukrycia przed wzrokiem gości odwiedzających mieszkanie. Będzie to zatem łazienka i toaleta, czasem sypialnia oraz pokój dziecięcy.

Współczesne mieszkania industrialne cechuje też surowy wygląd oraz duże przeszklenia, dzięki czemu wnętrze jest dobrze doświetlone. Pomimo stosowania charakterystycznych dla przemysłowych obiektów materiałów – beton, cegła, stal, szkło, żelazo i drewno – przy odpowiedniej aranżacji, lofty mogą być ciepłe i budować niezwykle przyjemny klimat.

Oświetlenie industrialne

Konsekwencja w aranżacji wymaga, by oświetlenie industrialnych wnętrz, podobnie jak inne elementy wyposażenia, nawiązywało do surowych materiałów stosowanych w fabrykach i warsztatach. Nie dziwi zatem fakt, że ich design odbiega znacznie od opraw przeznaczonych do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, glamour i wielu innych. I choć współcześnie wiele osób stara się przemycić w wyglądzie lamp przeznaczonych do nowoczesnych wnętrz charakter wpisujący się w styl loftowy, warto pamiętać, że autentyczne industrialne oświetlenie to wiszące na nagich kablach, niczym nieosłonięte żarówki, zardzewiałe, metalowe oprawy oraz źródła światła ukryte za metalową kratką. Często charakteryzuje je brak symetrii oraz stosowanie zróżnicowanych pod względem wyglądu opraw.

Lampy we współczesnych loftach

Wprowadzane do dzisiejszych loftów lampy industrialne, choć stanowią współczesne wyroby producentów oświetlenia, nawiązują stylistyką do tych pierwszych, o autentycznym przemysłowym pochodzeniu. Nie zawsze będą osłonięte kloszem. Czasem spotkamy się z żarówką w wersji sauté, innym razem może osłaniać ją metalowa lub nawet imitująca metal, a wykonana z tworzywa kratka. Spotkamy się też z oprawą o charakterystycznym kształcie odwróconej misy. Jej kolorystyka może być zróżnicowana od białej poprzez kolor szary lub miedziany aż do czarnej. Zazwyczaj są to jednak barwy stonowane. Zupełnie inaczej może być w przypadku lampy typu „kwoka”. To oprawa o bardzo charakterystycznym kształcie, stosowana w przeszłości do ogrzewania kurcząt. W tym przypadku często spotkamy się z jaskrawą barwą. Tego typu lampy mogą być stosowane w celu przełamania szarej kolorystyki industrialnych wnętrz.

Materiał i charakter wnętrza

Do produkcji lamp w stylu industrialnym stosuje się materiały nawiązujące do tego stylu. Będzie to zatem beton, szkło, metal oraz mosiądz. Co ciekawe, te z pozoru surowe oprawy doskonale ocieplają wnętrze i nadają mu niezwykłego uroku. Wystające z niektórych opraw źródło światła oraz chętnie stosowane przez inwestorów żarówki Edisona potrafią ocieplić wnętrze, oraz panującą w nim atmosferę. Choć stworzone zostały dla wnętrz loftowych, współcześnie równie chętnie wprowadzane są do mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym i eklektycznym.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge