Lampa stołowa do pokoju dziecięcego? Czemu nie! Zwykliśmy stosować ten rodzaj oświetlenia jako dekoracyjny, dodatkowy, między innymi w salonach, sypialniach czy przedpokojach. Z powodzeniem jednak znajdziemy propozycje, które dopełnią klimatu dziecięcych przestrzeni. Abażury uzupełnione o grafiki z ulubionych bajek, komiksowych bohaterów czy też elementy ze świata dziecięcego – z możliwością dopasowania zarówno do pokojów chłopców, jak i dziewczynek. Przyglądamy się lampkom stołowym, które mają zagościć w klimatycznych sferach dziecięcych.

Materiałowy, drewniany czy z tworzyw sztucznych? Różne rodzaje abażurów

W pokojach urządzanych z myślą o naszych pociechach, najczęściej stawiamy na lampki z tworzyw sztucznych. Są stosunkowo lekkie, mogą przetrwać upadki z niewielkiej wysokości. Łatwo zmienić miejsce ich położenia. Te cechy wpływają również na bezpieczeństwo użytkowania i komfort przestrzeni aranżowanej dla dzieci.

Abażur, nie tylko z tworzywa sztucznego, ale i ten materiałowy, jest w stanie zaoferować subtelne, przytłumione światło. Taka lampka może zatem doświetlać pokój niemowlaka, którego chronimy przed rażącym światłem padającym z oświetlenia głównego, ale i doświetli ciemne kąty czy trudno dostępne przestrzenie w pokoju starszego dziecka.

Materiałowy abażur lampki stołowej to także możliwość uzyskania ciekawych efektów dekoracyjnych. Kreujemy światłem, ale dokładając do tego mniej bądź bardziej transparentny materiał, cieńszy lub grubszy, w danym kolorze, światło padające spod niego będzie prezentować się w taki sposób, iż przestrzeń uczyni indywidualną.

Drewno także może gościć pośród lamp stołowych, które przeznaczane są do pokojów dziecięcych. Jest eleganckie, estetyczne, a do tego wpisuje się w ekologiczne trendy, na które rodzice coraz częściej zwracają uwagę. Pięknie prezentują się lampki będące mini wersją coraz bardziej popularnego tripoda. Drewniana podstawa tego typu oferuje wysoką stabilność. Na niej może być umieszczony nie tylko tradycyjny abażur, ale i ciekawie wykonany klosz. Włącznik wraz z przewodem zostają skrzętnie ukryte pomiędzy trzema drewnianymi nóżkami. Z takim oświetleniem pokoik dziecięcy staje się bardzo funkcjonalny! Co więcej, drewniana podstawa jest na tyle neutralna i uniwersalna, że dopasujemy ją do pokojów dla chłopców czy dziewczynek. Wariacją standardowej lampki stołowej na trójnogu, jest drewniana podstawa przypominająca poruszającego się ludzika.

Na co zwracać uwagę wybierając lampki stołowe dla dzieci

Pokoje dziecięce muszą być nie tylko funkcjonalne, ale i bezpieczne! Skoro zwracamy uwagę na wykonania mebli, ciekawe dodatki, ale skonstruowane w taki sposób, by nie groziły połknięciem małych elementów i zadławieniem się nimi, równie mocno powinniśmy przywiązywać uwagę do bezpiecznego oświetlenia.

Bezpiecznego, czyli jakiego?

Materiały, z których wykonane są lampy nie mogą zawierać w sobie toksycznych substancji. Tyczy się to w szczególności tworzyw sztucznych. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór oświetlenia tego typu, u sprawdzonych i docenianych na rynku producentów. Sprawdzenie czy materiały służące do konstrukcji produktów dla dzieci, posiadają odpowiednie certyfikaty i/lub atesty.

Bezpieczne oświetlenie w pokoju dziecięcym, to również uwaga skierowana na rozmieszczenie lamp. Stołowe lampki powinny być ustawione w taki sposób, by maluch, który dopiero poznaje świat, nie oparzył się o nagrzany klosz lub gorącą żarówkę. Mobilność tego rodzaju oświetlenia sprawia, że możemy je dowolnie ustawiać. Gdy przy najmłodszym dziecku wykonujemy czynności pielęgnacyjne, lampę stołową można przysunąć bliżej, a później odstawić ją nieco dalej, aby wciąż oświetlała pokój dziecka, ale na bezpieczną odległość.

Dla starszych pociech można wybrać lampy stołowe o bardziej uniwersalnych kształtach i materiałach. Nie muszą to być zatem klosze czy abażury opatrzone bajkowymi postaciami. Dobrze sprawdzą się subtelne kształty – serduszka czy motylki dla dziewczynek, a dla chłopców kształty bliższe pojazdom. Dorastającej pociesze z czasem będziemy zmieniać lampy stołowe na te, które przypominają „dorosłe” wykonania.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge