W dobie, kiedy e-commerce zyskuje na znaczeniu, a sprzedaż wielu towarów przenosi się do Internetu, niebagatelną rolą odgrywają materiały, które umożliwiają bezpieczne dotarcie przesyłki do adresata. Ogromną popularnością wśród osób, które zajmują się taką wysyłką, cieszą się koperty bąbelkowe. Wysyłka nimi dotyczy oczywiście jedynie części towarów, z uwagi na takie ograniczenia, takie jak wielkość kształt i waga przedmiotu.

Koperty bąbelkowe, jako materiał do pakowania i zabezpieczania towarów, cieszą się ogromną popularnością. Ich liczne zalety sprawiają, że często są chętniej wybierane niż inne akcesoria do pakowania przesyłek. Sprawdzają się do transportu niewielkich gabarytowo przedmiotów, które wymagają zabezpieczenia przed uszkodzeniem w transporcie.

Czym są koperty bąbelkowe?

Liczne zalety kopert bąbelkowych wynikają z ich charakterystycznej budowy, która, choć jest bardzo prosta, decyduje o ich wyjątkowych wśród innych akcesoriów do pakowania właściwościach. Koperty bąbelkowe zbudowane są z dwóch warstw. Jednej papierowej, umieszczonej na zewnątrz i drugiej foliowej – wewnątrz. Warstwa papierowa to nic innego jak wykonana z wytrzymałego materiału koperta. Wyposażona jest w zamykanie z mocnym klejem, który umożliwia zaklejenie koperty i zabezpieczenie przesyłanego przedmiotu przed przypadkowym wysunięciem się z jej wnętrza.

Druga warstwa, wykonana z folii bąbelkowej wyściela papierową kopertę od wewnątrz, tworząc w niej odporną na działanie wielu szkodliwych czynników kieszeń, w której to umieszcza się przedmiot na czas wysyłki. Transportowany towar chroniony przez te dwie warstwy jest dobrze zabezpieczony przed wszelkiego rodzaju urazami mechanicznymi. Koperta bąbelkowa ogranicza ryzyko jego zarysowań i uszkodzeń na skutek wstrząsów, drgań, upadków itp.

Na właściwości kopert bąbelkowych w znacznym stopniu wpływa budowa samej folii bąbelkowej. Jest to materiał, w którym znajdują się gęsto i regularnie ułożone niewielkie pęcherzyki powietrza, uwięzione pomiędzy warstwami folii. Ich obecność decyduje o wytrzymałości folii i jej odporności na działanie czynników mechanicznych. Choć zgniatanie pojedynczych bąbelków nie nastręcza problemów, to przy nacisku na całą powierzchnię folii ich uszkodzenie jest znacznie trudniejsze. Dzięki tej właściwości wykonana z folii bąbelkowej kieszeń, umieszczona w papierowej kopercie doskonale sprawdza się do ochrony przed uszkodzeniem schowanej wewnątrz zawartości.

Zastosowanie kopert bąbelkowych

Właściwości kopert bąbelkowych sprawiły, że obecnie są one nawet chętniej wybierane do zabezpieczania i przesyłania delikatnych i podatnych na uszkodzenia przedmiotów niż tekturowe kartony. Doskonale sprawdzają się do ochrony na czas transportu elektroniki, biżuterii, odzieży i przedmiotów podatnych na stłuczenia.

Należy pamiętać, że paczki i listy podczas transportu są wielokrotnie przepakowywane, sortowane, przekładane, sprawdzane itd. W transporcie kurierskim sortowane są przez automatyczne sortery, które mogą wywoływać wstrząsy. Są też narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wszystko to może wpływać na osłabienie opakowania oraz uszkodzenie znajdującego się wewnątrz towaru.

Wybór bezpiecznego i trwałego opakowania jest zatem kluczowy, jeśli zależy nam na tym, aby przesyłka dotarła do adresata w stanie nienaruszonym. Jej zadaniem jest nie tylko ochrona przesyłanego przedmiotu przed wysunięciem się z opakowania, ale również powstaniem jego uszkodzeń na skutek zgniecenia, stłuczenia, wstrząsów, drgań, przypadkowego upadku, a także w wyniku działania czynników atmosferycznych, zwłaszcza wilgoci.

Pakowanie i aspekt ekonomiczny

Aby zapewnić właściwą ochronę przesyłanym towarom, należy jednak wiedzieć, jak pakować do kopert bąbelkowych. Kluczowa sprawa to wybór koperty dostosowanej do wielkości przedmiotu. Nie może być zbyt mała ani za duża. W pierwszym przypadku mogłoby dojść do przypadkowego przemieszczania się przedmiotu wewnątrz koperty, w drugim uszkodzenia pęcherzyków powietrza folii bąbelkowej na skutek prób włożenia przedmiotu do zbyt małej koperty.

Rozmiar koperty musi zostać tak dopasowany do wielkości przedmiotu, by ten swobodnie się w niej mieścił, jednak jednocześnie powinien mieć na tyle mało miejsca, by nie móc się przemieścić.

Ogromnym atutem kopert bąbelkowych, w stosunku do innych opakowań, jest ich stosunkowo niska cena. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że kupując kopertę bąbelkową, nie musimy już posiadać żadnych innych akcesoriów do pakowania. Nie potrzebna będzie taśma klejąca, bo koperta wyposażona jest w mocny klej, nie ma też konieczności inwestowania w wypełniacze do paczek, ponieważ wewnątrz koperty już znajduje się odporna na uszkodzenia folia bąbelkowa.

Wyjątkiem może tu być przypadek, gdy przesyłane są wyjątkowo delikatne przedmioty, a my chcemy mieć całkowitą pewność, że nie ulegną uszkodzeniu w trakcie transportu. Wtedy można dodatkowo zabezpieczyć przedmiot, owijając go przed włożeniem do koperty jeszcze jedną warstwą folii. Inną praktyką jest podwójne zabezpieczenie za pomocą kopert bąbelkowych. Wkładamy przedmiot do dopasowanej wielkością do jego gabarytów koperty, którą z kolei umieszczamy w drugiej kopercie. Takie zabezpieczenie niemal całkowicie eliminuje ryzyko uszkodzeń przesyłanych towarów.

O tym, że koperty bąbelkowe są skuteczne w ochronie przesyłanych przedmiotów, świadczy ich popularność. Gdyby było inaczej, nie cieszyłyby się przecież tak licznym zainteresowaniem konsumentów i nie weszłyby do powszechnego użycia.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge