Oświetlenie, które jest oszczędne, estetyczne i nowoczesne? Dziś to możliwe. Po pierwsze rynek oświetleniowy jest pełen projektów lamp, które wpisują się w dowolną aranżację domową. Uzyskanie pożądanej estetyki to zadanie banalnie proste. Znalezienie przy tym lamp, które zachwycają nowoczesnym wydaniem, nie jest już wyzwaniem. Co z oszczędnościami? Skupiając się na kilku czynnikach decydujących o tym, jak wysokie rachunki za prąd przyjdzie płacić, a do tego korzystając z dostępnych technologii, można liczyć na komfortowo oświetlone wnętrze, jak i oszczędności w skali roku, które pozytywnie zaskoczą.

Nadszarpnięty budżet domowy

Biorąc pod uwagę, jak szybko wzrastają koszty życia, w tym ceny poszczególnych mediów, szukanie oszczędności i sposobów na łatanie domowej dziury budżetowej, już nikogo nie dziwi. Energooszczędne sprzęty AGD to standardowy wybór. Odkładanie każdego miesiąca chociażby niewielkich kwot, nie jest proste, ale jednak wielu się udaje. Do tego dochodzi propozycja, jaką jest korzystanie z oszczędnego oświetlenia.

Przede wszystkim w grę wchodzi wymiana żarówek na energooszczędne. Jak do tej pory najlepszą z dostępnych propozycji stanowią żarówki LED-owe. Mają atut w postaci zwykle skromnych, niewielkich opraw. Są uniwersalne, bo wpisują się w potrzeby dowolnych aranżacji domowych, a zastosowanie dodatkowego barwnego światła, poszerza możliwości wystroju. Co najważniejsze jednak, żarówka LED-owa może świecić nawet do 25 000 godzin. Użytkowana w standardowych warunkach posłuży wiele lat bez konieczności jej wymiany, stąd pierwotnie wyższa cena, w dłuższym rozrachunku okazuje się być niewielka.

LED-owe oświetlenie nie bazuje na rtęci, jak tradycyjne odpowiedniki, dzięki czemu nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, a także środowiska, nawet podczas ewentualnego stłuczenia. Na etapie planowania wymiany żarówek, kolejno w trakcie wymiany poszczególnych lamp, trzeba mieć na uwadze ich liczbę i sposób rozmieszczania. Zbyt duża liczba lamp nie sprawi, że domowe wnętrza staną się jaśniejsze i bardziej komfortowe, a do tego jednorazowy wydatek na dużą liczbę żarówek energooszczędnych, nie przyniesie pożądanych oszczędności.

Eliminacja podstawowych błędów

Każdego dnia popełniamy te same błędy nie zastanawiając się nawet nad tym, że w niemałym stopniu wpływają na coraz wyższe rachunki. Zostawiamy światło włączone w pomieszczeniach, z których nie korzystamy albo wręcz odwrotnie, wychodząc dosłownie na minutę do pokoju obok, łazienki czy kuchni, za każdym razem wyłączamy oświetlenie, tym samym skracając żywotność żarówek.

Źle planujemy oświetlenie domowe. Nieumiejętnie oświetlamy posesję, skupiając się głównie na estetyce, choć nie ona powinna być w tym przypadku najważniejsza. I jeszcze jedna pozornie banalna sprawa. Podczas regularnego sprzątania domu, całkowicie pomijamy klosze, abażury i żarówki w naszych lampach. A przecież to właśnie one decydują o tym, czy jest komfortowo, jasno i… oszczędnie.

Przede wszystkim trzeba nauczyć się wyłączania światła za sobą i korzystania z punktowego, by oświetlać tylko tę część mieszkania lub domu, która tego wymaga. Jeśli z pokoju wychodzimy na krócej niż 5 minut, nie trzeba go wyłączać. Podczas sprzątania zaś, należy pamiętać o usuwaniu zabrudzeń, w tym kurzu zarówno z kloszy czy abażurów, jak i żarówek. Mocno zabrudzone niestety ograniczają możliwość padania wiązek świetlnych.

Estetycznie i nowocześnie? Wedle życzenia!

W naszych wnętrzach obecnie dominują nowoczesne wystroje. Panuje trend na minimalizm, nie ten przesadny, ale jednak związany z usuwaniem zbędnych elementów wyposażenia czy dekoracji, które niepotrzebnie ograniczają i zagracają przestrzeń. Oświetlenie, które jest oszczędne, równie dobrze może być estetyczne i nowoczesne. Estetyczne, oznacza także dopasowane do wybranego wystroju, nieginące w jego gąszczu, ale i nieprzytłaczające. Popadanie ze skrajności w skrajność zdecydowanie nie jest wskazane.

Marzenie o przestronnych, jasnych, przytulnych czterech kątach, a do tego pożądanych oszczędnościach, z powyższymi wskazówkami, jest możliwe do osiągnięcia.


Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge