Łazienka to nasze królestwo. Tutaj spędzamy czas na pielęgnacji i czynnościach higienicznych, wykonujemy makijaż i szykujemy się na wielkie wyjścia. Jednocześnie jest to dla nas miejsce, gdzie po całym dniu zmagania się z obowiązkami, mamy szansę zrzucić trochę napięcia w czasie pachnącej kąpieli. Na koniec zaś łazienka jest przestrzenią o walorach praktycznych, gdzie nie tylko chcemy przechować środki czystości, zrobić pranie i je wysuszyć, ale i w sposób szybki i efektywny posprzątać tak urządzone pomieszczenie. W każdej z tych czynności towarzyszyć będzie nam światło. Nie byle jakie, bo płynące ze skrzętnie dobranych lampy. Ale właśnie… jakie lampy sprawdzą się w łazience najlepiej?

Strefa pielęgnacji i makijażu

Lustro w łazience to jeden z tych elementów, bez którego nie wyobrażamy sobie porannej toalety. Nic nam jednak po pięknym i dużym lustrze, w którym widzimy swoje odbicie, jeśli brakuje dobrze dobranego oświetlenia. Przestrzeń umywalkowa, gdzie panie wykonują makijaż, a panowie pielęgnują swój zarost, wymaga wyrazistego światła. Równomiernie rozproszonego, by idealnie oświetlać twarz, ale bez ryzyka tworzenia niepożądanych cieni.

Z pomocą przyjdzie nam tym razem nie oświetlenie centralne, które spełnia inne funkcje. Koniecznością jest zastosowanie lamp bocznych, a w tej roli mogą sprawdzić się kinkiety choć nie tylko. Przyjrzyjmy się jednak klasyce, czyli kinkietom, które nie są już niemodne, masywne i pasujące tylko i wyłącznie do starodawnych wnętrz.

Kinkiety umieszczone symetrycznie po obydwu stronach lustrach, zapewniają równomiernie oświetloną twarz. Trzeba jednak pamiętać o tym, by ich światło było subtelnym i miękkim, najlepiej w ciepłym odcieniu. Dobrze jest wybrać otwarte klosze, ale ku górze, by światło kierowane na sufit ładnie kreowało przestrzeń, a do tego nie raziło nas w oczy. Jeśli jednak konstrukcja kinkietów oferuje klosz otwarty do dołu bądź zarówno do dołu, jak i do góry, klosze powinny być mleczne i osłaniające żarówkę.

Zamiast kinkietów można zdecydować się na punktowe źródła światła, najlepiej okalające całe lustro. Rozmieszczone w równych odstępach, by ponownie uzyskać równomierne oświetlenie twarzy. To także sposób na ciekawą aranżację, bo przestrzeń ta zaczyna przypominać garderobiane lustra gwiazd.

Nowoczesny i praktyczny sposób doświetlania strefy umywalkowej, to zastosowanie lamp łazienkowych nad lustrem. Mamy zatem sporo opcji do wyboru, a co będzie dla nas najważniejszym? Poza sposobem oświetlenia, także wybór lamp, które oferują wyższy parametr IP, odpowiadający za odporność na wilgoć i parę wodną. Poza tym chociażby kinkiety umieszczane symetrycznie po obydwu stronach lustra, powinny znaleźć się mniej więcej na wysokości naszego wzroku.

Oświetlenie centralne

W łazience nie możemy zrezygnować z oświetlenia centralnego, bo i to pomieszczenie wymaga regularnego sprzątania. Żyrandol na suficie czy lampa wisząca, to propozycje do łazienek o niestandardowej wysokości. W małych i przeciętnych łazienkach spowodują, że będziemy o nie zawadzać głową, a do tego przytłoczą wnętrze. Świetnie natomiast sprawdzą się w pokojach kąpielowych. Tu jednak warto pamiętać o doborze materiałów i raczej prostej konstrukcji. Nadmiar różnorodnych elementów, kryształki czy tkaniny, skutkować będą problematycznym utrzymaniem w czystości.
W łazience pośród sufitowej przestrzeni idealnie komponują się plafony. Łatwe w montażu, estetyczne, dające równomiernie rozproszone światło, a do tego dostępne w coraz szerszej palecie wykonań. Nowoczesnym, ale i eleganckim oświetleniem będą ledy montowane między innymi w podwieszanym suficie.

Dzielenie na strefy

Zarówno małe, jak i duże łazienki można z pomocą oświetlenia podzielić na poszczególne strefy. Z tego względu nie jest już aktualną zasada, że na suficie powinno się umieszczać centralnie zamontowaną lampę wiszącą. Z pomocą odpowiednio dobranych lamp zapewnimy sobie komfort porannej toalety przy lustrze, relaks w wannie, ale i efektywne sprzątanie całej łazienki.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge